Technologie

Materiál

alt Skelnými vlákny zesílená umělá hmota (sklolaminát) je kombinovaný technický materiál ze skla a pryskyřice.
Skelná vlákna se vyznačují vysokou mechanickou zatížitelností. Pryskyřičné systémy vykazují velice vysokou chemickou a korozivní odolnost.

Podle požadavku jsou používány různé pryskyřice. (UP-pryskyřice, vinylesterové pryskyřice atp.) a rozdílná zesilující skelná vlákna (rohože ze skelných vláken, skelná tkanina Sklorovings, syntetické rouno). Kombinací různých výchozích materiálů je dáno množství oblastí použití a kvalifikuje GFK s následujícími významnými vlastnostmi:

  • korozivní odolnost
  • odolnost proti stárnutí a povětrnostním vlivům
  • nízká specifická váha při vysokých charakteristických hodnotách
  • vysoká chemická odolnost
  • pachová a difůzní těsnost
  • teplotní odolnost
  • malá tepelná vodivost, při velké hodnotě tepelného útlumu
  • dodatečně jednoduchá zpracovatelnost, např. zalaminování přírub.

Tyto vlastnosti tvoří významné předpoklady pro mnohostrannou výrobu systémů nádrží a tvarových dílů.

Zdvojenost stěn

Skladovací nádrže jsou standartně zhotoveny se zdvojenou stěnou a osazeny systémem signalizace netěsnosti-průsaku. Tímto nevyžaduje nádrž záchytnou vanu, šetří místo instalace a smí být instalovány i v oblastech s ochranou vod.

Nádrže s plochým dnem

alt alt Nádrže Haase s plochým dnem jsou vyrobeny se zdvojeným pláštěm. Obě stěny jsou deskové sklolamináty, přičemž vnitřní stěna má nopkovaný povrch. Tato nopkovaná stěna zaručuje kontrolu mezi vnitřní a vnější stěnou zásobníku, který je hlídán permanentně na těsnost vakuovou signalizací těsnosti (indikátorem).


Kulové nádrže

altalt Kulové nádrže jsou vyrobeny s trojnásobnou stěnou. Mezi vnitřní a vnější stěnou z GFK je nosná stěna ze štěrku vázaného pryskyřicí (polymerbetonu). Jemné mezery mezi štěrkem tvoří plyno a kapalinoprostupný kontrolní prostor. K bezpečnému ohlídání kulová nádrže Haase je v kontrolním prostoru vytvořen podtlak, který je hlídán vakuovou signalizací netěsnosti (indikátorem).

Výrobní postupy

alt K výrobě a dalšímu zpracování různých sklolaminátových produktů má Haase GFK-Technik GmbH k dispozici rozdílné postupy.
Výroba polynádrže 

alt Polynádrž sestává ze třípolohové sendvičové stavby. Krycí vrstva se nanáší na formu nástřikovým postupem pryskyřice se skelnými vlákny. Střední vrstva sestává z tlakově pevného porézního polymerbetonu. Slouží tímto jako hlídaný prostor.Nástřiku pryskyřice se skelnými vlákny

alt U firmy Haase se tento postup používá k výrobě vík a den nádrží s plochým dnem a akumulačních.nádrží. Tento postup je částečně automatický proces pro výrobu velkoplošných stavebních dílů. Přitom se skelné vlákno řeže v řezacím zařízení a současně s pryskyřicí je foukáno na formu. Nanášení sklolaminátových vrstev je řízeno robotem a umožňuje reprodukční zhotovení vysoce kvalitních stavebních dílů.  

Zařízení na řezání vodním paprskem

alt Toto zařízení je volně programovatelné a je využíváno jak pro zpracování vlastní produkce, tak pro práce na zakázku. Řezací zařízení řeže precizně různé díly ze skelného laminátu pomocí vysokého tlaku tenkým vodním paprskem. Řezání následuje při zamezení jakýchkoliv emisí v uzavřené kabině. U firmy Haase pracuje jedno z mála těchto zařízení na světě, která zpracovává stavební díly rozměrů 4,5 x 4,5 m.


Řezací roboti

alt Robotem zajištěný přísun různých produktů ze sklolaminátu k automatickému ořezu umožňuje reprodukovatelnou výrobu při nejvyšší kvalitě. Na zařízení mohou být opracovány díly až do průměru 4 m. 

Laminační postup (proces)

Při laminárním procesu se zhotovují hladké a nopované laminátové desky o délce až do 50 m a šířky do 3,3 m. Výroba je částečně automatická. Skládání vrstev ze skelných vláken, nanášení pryskyřice, odvzdušnění a utěsnění zařízení, výroba laminátových desek je řízena strojově. Vytvrzení následuje ÚV zářením a umožňuje vytvrzení v průběhu několika minut. Pro výrobu nopovaných laminátů je požadován speciální povrch deskového zařízení. Teprve toto jedinečnou laminární formou je možná montáž na místě zásobníků se zdvojenou stěnou a trvalé hlídání těsnosti stěn.

Další postupy

Lisování

Při lisování tvarových dílů lisem 800 t ve studeném a teplém vytvrzování se používají různé materiály např. nenasycené polyesterové pryskyřice se sklovláknitými rohožemi, nebo plošně tvarovatelné pryskyřičné rohože (SMC).

Injektáží postup

Při injektážím postupu se na jednu polovinu formy nanese zesilující materiál, ve skutečnosti přistřižené rohože nebo tkaniny s odpovídající orientací, do které se po uzavření formy nasaje nebo vtlačí za studena vytvrditelná pryskyřice.

Pěnování (zapěnování)

K tepelné izolaci zásobníků se používá vysoce výkonný dávkovací systém pro nanášení PJ-pěny a jiných rychle vytvrditelných materiálů.